Sauna Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Sauna Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları?

1-) Saunanın diğer banyolardan farkı nedir?

Sauna, yumuşak ahşaptan imal edilen ve üzerine sıcak taşlar konulan ısıtıcıların olduğu özel ve yalıtılmış bir odadan oluşmalıdır. Bu ısıtıcının odayı 820C'a kadar ısıtma kapasitesi olmalıdır. Su, sıcak taşların üzerine döküldüğü zaman, odanın nem oranı artarak ''gerçek'' Sauna deneyimini yaratır.Bundan başka hiçbir şey sauna değildir. Sıcak bir küvet sauna değildir. Buhar banyosu sauna değildir. Buhar banyosu %100 nem oranı olan bir odada yapılır. Buna karşılık sauna, su kullanılmasına rağmen, nem açısından %20-25 oranında daha kurudur.

2-) Saunada taşlar gerekli midir?

Sauna sobası tarafından oluşturulan sıcaklığın emilmesi ve depolanması açısından gereklidir. Taşlar ısıtıcının içinde, ısıtma elemenlarının çevresinde ve üzerinde olmak üzere konulmalıdır. Isıtıcı ve taşlar bir kez yeterli sıcaklığa ulaştıklarında, taşların üzerine su dökülerek nem oluşturulabilir ve bu durum ''daha az'' sıcaklık ve daha rahat bir sauna banyosu deneyimi olarak tanımlanabilir. Dikkat: Sadece yüksek sıcaklıkta kullanılması için onaylanmış özel taşları kullanın.

3-) Islak ve kuru saunalar arasındaki fark nedir?

Gerçekte, ikiside aynıdır. Her ne kadar sauna nispeten ''kuru'' olsa da, ''ıslak'' sauna terimi, ısıtıcının üzerindeki taşlara su dökülmesi anlamına gelmektedir. Böylece saunayı kullanan kişi odadaki nem oranını da kontrol eder. Nemin terlemeye olan yardımı artar ve derideki gözeneklerin daha derin temizlenmesini sağlar.

4-) Saunanın suya dayanıklı yer döşemesi olmalı mıdır?

Evet. Bir saunanın suya dayanıklı bir yer döşemesi olmalıdır ki kolaylıkla yıkanabilsin. Saunanın temiz, sıhhi ve pis kokulardan uzak olması, daha güzel bir sauna deneyimi yaşanmasına imkan verir. Seramik ya da PVC döşemelerin hepsi, saunalar için yıkanabilir. döşemeler olarak kabul edilirler. Yer döşemesinin yıkanabilir olması her ne kadar konutlardaki saunalar için gerekli değillersede, ticari yada halka açık kullanımlı saunalarda kesinlikle gereklidirler.

5-) Sauna kabininin yalıtılması gerekli midir?

Kesinlikle. Duvarlar ve tavan izolasyon malzemeleri ile kaplanmalıdırlar. Buhar kesiciler bu işlemi tamamlar. Düzğün bir izolasyon sadece ısı kaybını önlemekle kalmayacak, aynı zamanda ısıtıcının verimli olarak çalışmasını da sağlayacaktır.

6-) Standart tavan yüksekiği nedir?

Tavan yüksekiği 2.30'dan fazla olmamalıdır. Yüksekliği 2.40'dan fazla olan odalarda, saunanın ısı verimliliği azalacaktır, özellikle de en düşük ranza sevilerinde bu durum daha çok görülecektir.

7-) Sauna nereye yerleştirilebilir?

Sauna, su geçirmeyen bir yer kaplaması olan ve elektrik tesisatının uygun olduğu hemen her yerde yapılabilir ya da yerleştirilebilir. Bodrum, garaj yada banyolar, saunalar için ideal mekanlardır.

8 -) Saunamın çalıştırılması bana pahalıya mal olacak mı?

Kesinlikle olmayacaktır.Kullanıcılar, faturalarında çok az bir fark olduğunu göreceklerdir. Elektirik kullanımının süresi, başlangıcından duş zamanına dek, haftada 3 - 4 kez olmak üzere bir saat olacaktır.

9-) Buhar banyosu ve sauna arasında fark var mıdır?

Evet. Sıcaklık ve nem oranlarında odaların yapılarına göre farklılıklar görülür. Buhar odası genellikle 43-490 C arasınada değişir ve %100'e varan nem oranına sahiptir. Sauna ise 74-820C dereceleri arasına değişen sıcaklık ortalamalarıyla kuru bir mekandır. Buhar odaları için oda yapıları, genellikle seramik kaplama, taş ya da akrilik iken, Saunada ahşap lambri (beyaz yada kızılağaç) kullanılır.

10-) Sizin için buharmı yoksa sauna mı iyi?

Bu sizin kişisel tercihinize bağlı olarak değişen bir olaydır. Biz size hem buhar banyosu, hemde saunayı ziyaret edebileceğiniz bir sağlık kulübüne gitmenizi tavsiye ederiz.

Sauna